Головна     Економіка    Наука       Реєстрація   Вхід
Категорії розділу
Економічні статті
Менеджмент
Маркетинг
Мікроекономіка
Макроекономіка
Фінанси підручники
Початкова школа
Головна » Статті » Економічні статті

Перспективи лібералізації світового ринку послуг

Одним з фундаментальних принципів ГАТС є подальша лібе-ралізація світового ринку послуг. У документах Угоди цьому пи-танню присвячена Частина IV «Подальша лібералізація» (Статті ХІХ—ХХІ), в якій зазначається, що «для досягнення цілей цієї Угоди Члени розпочнуть послідовні раунди переговорів, які по-винні розпочатися не пізніше ніж через п’ять років від дати на-брання чинності Угодою СОТ, і відтоді проводитися періодично з метою досягнення більш високого рівня лібералізації. Такі пе-реговори повинні бути спрямовані на скорочення або усунення заходів, які негативно впливають на торгівлю послугами, як засіб забезпечення ефективного доступу на ринок. Цей процес повинен сприяти інтересам усіх учасників на основі взаємної вигоди та забезпечення загальної рівноваги прав і обов’язків» [1, с. 317].

Після вступу в дію ГАТС почалися переговори щодо фінансо-вих послуг, морських перевезень, телекомунікацій та переміщен-ня фізичних осіб, які надають послуги згідно з Угодою. Перего-вори щодо руху фізичних осіб було завершено в червні 1995 року, але щодо морського транспорту, то переговорний процес не був результативним і припинився 1996 року. Перего-вори щодо базових телекомунікацій і фінансових послуг було успішно завершено 1997 року. На цих переговорах Члени СОТ досягли значного вдосконалення зобов’язань щодо відкриття цих секторів зі значно ширшим рівнем участі країн.
Крім того, вже на початок 1997 року більшість країн лібералі-зували свої ринки послуг (діаграма на рис. 13). Найбільший про-грес у доступі до ринків було досягнуто в сфері туризму, фінан-сових і ділових послуг, а також телекомунікацій та будівництва.
Проте від попереднього раунду переговорів залишилися не-вирішеними питання, які і склали порядок денний наступних переговорів: надзвичайні захисні заходи, багатосторонній по-рядок внутрішнього (національного) субсидування постачаль-ників послуг.

Новий раунд переговорів було розпочато в січні 2000 року. Перший етап переговорів щодо послуг було завершено оглядом результатів на засіданні 28 березня 2001 року Ради з торгівлі послугами, результатом якого стало прийняття Порядку та процедури переговорів з торгівлі послугами, яка є основою проведення переговорів для досягнення цілей Генеральної угоди з торгівлі послугами.
Наступним етапом переговорного процесу стала Четверта Конференція Міністрів у Досі (Катар) у листопаді 2001 року, яка розпочала новий раунд багатосторонніх торгових переговорів — Раунд розвитку. Доський раунд охоплює широке коло питань: послуги, сільське господарство, промислові товари, навколишнє середовище, антидемпінгові правила СОТ, субсидії та компенса-ційні заходи, розв’язання суперечок та реґіональні угоди. Для проведення переговорів створено Комітет з торговельних переговорів, перше засідання якого відбулося в січні 2002 року. Згідно з Доською Міністерською декларацією цей раунд переговорів має бути завершено до 1 січня 2005 року, і його результатом має стати прийняття Членами СОТ зобов’язань з усіх питань у «єдиному пакеті» (single undertaking), що означає: всі члени погоджуються з усіма питаннями, щодо яких відбулися переговори та була досягнута згода.

Хостинг від uCoz | Понеділок, 29.04.2024 | Вітаю Вас Гість | RSS