Головна     Економіка    Наука       Реєстрація   Вхід
Категорії розділу
Економічні статті
Менеджмент
Маркетинг
Мікроекономіка
Макроекономіка
Фінанси підручники
Початкова школа
Головна » Статті » Економічні статті

Вторинний позабіржовий ринок

  Цінні папери, що не пройшли лістинг, знаходяться в обігу на позабіржовому ринку.

      Цей ринок за сукупним обсягом і вартістю в доларах перевершує сукупну торгівлю на усіх фондових біржах США. На відміну від торгівлі на біржах США основний обсяг на позабіржовому ринку припадає на облігації. При цьому обіг акцій складає приблизно одну третину від усього вартісного обсягу обігу акцій на ринках США. Традиційний шлях становлення компаній, що ростуть, - спочатку стадія позабіржового ринку,   потім перемішення на АМЕХ. Потім, коли зростання фінансового потенціалу фірми і привабливості у національному масштабі стануть відповідати визначеним вимогам, відбувається перехід на NYSE. Так було з акціями майже всіх сучасних корпорацій.

     Протягом багатьох років позабіржовий ринок акцій був практично ніким не керованим ринком цінних паперів, на якому ділери працювали із сумнівними цінними паперами- пошук кращої ціни був найчастіше утомливим і не завжди доцільні. У лютому 1971 року Національна асоціація ділерів по цінним паперам (National Association of Securities Dealers NASD) - саморегульований орган позабіржового ринку - круто змінила положення, увівши систему автоматизованих котирувань — NASDAQ.

NASDAQ

       Відразу відзначимо, що широко відома назва «ринок NASDAQ» — це узвичаєний жаргон. NASDAQ - це не ринок, а автоматизована система (National Association of Securities Dealers Automated Quotation System), що зв'язала комп'ютерною мережею в одне ціле всі частини раніше роз'єднаного позабіржового ринку. Ця система забезпечила торгівлю акціями більш 5400 компаній США й інших країн і надала учасникам ринку оперативну інфор-
мацію про поточні ціни акцій.

         Щоб бути представленою в NASDAQ, компанія повинна відповідати певним вимогам. Якщо компанія перестає задовольняти поставленим вимогам, вона може бути виключена із системи. Так, для компаній США основні вимоги такі:

1.  Вартість активів компанії, (наявний капітал, цінні папери, нерухомість, устаткування і тощо) новина бути не менш 4 мли доларів.

2.  Власний капітал компанії (активи мінус борги) повинні бути не менше 2 млн доларів.

3. Повинно бути випущене не менше 300000 акцій, розподілених середнє менше ніж 300 утримувачів.

4.  Повинно бути не менше 2 ділерів, що забезпечують торгівлю цими акціями.

5.  Ринкова вартість акції компанії повинна бути не менше 1 долара.

       Десятки тисяч акцій компаній, що не відповідають цим вимогам і не торгуються у NASDAQ, торгуються па позабіржовому ринку (ОТС — «Over the counter»).

Невисокі вимоги до компаній для введення їх у систему є причиною того, що в NASDAQ представлені, як правило, невеликі корпорації, і цей «ринок» називають ринком майбутнього, маючії на увазі не тільки передову систему комп'ютерної торгівлі, але і молоді компанії, що ростуть і можуть стати в майбутньому гігантами промисловості.

      Проте ряд найбільших корпорацій, таких як Microsoft Corp (MSFT), Cisco Systems Inc (CSCO), Intel Corp (INTC), Oracle Corp (ORCL), Dell Computer Corp (DELL), і деякі інші котируються в NASDAQ і не докладають ніяких зусиль до того, щоб їхні акції котувалися на NYSE, хоча з великою перевагою перевершують вимоги лістинга Нью-Йоркської біржі. З часом NASDAQ склала сер'йозну конкуренцію NYSE, хоча 15-20 років тому було недо цільним їх навіть порівнювати за будь-якими показниками. На сьогоднішній день «ринок» NASDAQ є найбільшим у США за числом акцій, що змінюють власників щодня. У 2000 році денний обсяг торгівлі в середньому складав 1,75 млрд акцій, а 3 січня 2001 року, коли Федеральна резервна система США на своєму позачерговому засіданні раптом знизила процентну ставку по федеральним фондам на 0,5%, на NASDAQ торгувалося рекордне число акцій -
3,1 млрд. за одинь день.

      Будучи першим електронним «фондовим ринком», NASDAQ також є найбільше спекулятивним і характеризується найбільш потужними і непередбачуваними коливаннями курсів акцій. Як приклад можуть послужити акції Qualcomm (QCOM), що виросли майже на 3000% у 1999 році, або папери інтернет-компанії Toys (ETYS), що у 2000 році втратила більш 99% своєї вартості. Пізніше, у березні 2001 р. компанія розпочала процедуру банкрутства.
У цьому зв'язку варто пригадати голосний скандал з акціями компанії
Emulex (EMLX), що стала в серпні 2000 року жертвою афери 24-річного студента з Каліфорнії Марка Джейкоба, який зумів розмістити в інтернеті електронний документ із фальшивою інформацією про цю компанію. МІКРОЕКОНОМІЧНА МОДЕЛЬ ПІДПРИЄМСТВА Акції миттєво обвалилися і відновилися у своїй вартості тільки через кілька днів, коли компанія опротестувала фальшиву інформацію. Справедливості ради слід відзначити,
що Джейкоба дуже швидко знайшли експерти ФБР і після довготривалого слідства у липні 2001 року він отримав 3 роки і 8 місяців тюремного ув'язнення і штраф у розмірі 455,6 тисяч доларів (на своїй афері у вересні 2000 року він заробив 241 тис. доларів).

      Отже, після всього сказаного сутність і механізм функціонування NASDAQ можно визначити таким чином.

    NASDAQ - це електронна система, що включає частину компаній із вторинною позабіржового ринку, що відповідають поставлених до них вимогам. Ця система забезпечує прямі контакти між продавцями і покупцями (які можуть знаходитись в різних точках світу) цінних паперів цих компаній, постачає їх оперативною інформацією про курси попиту і пропозиції, інші параметри і тим самим забезпечує беззупинну торгівлю паперами компаній, що
входять у систему
NASDAQ.

Хостинг від uCoz | Середа, 22.01.2025 | Вітаю Вас Гість | RSS