Головна     Економіка    Наука       Реєстрація   Вхід
Категорії розділу
Фінанси підприємства підручник
Тут ви знайдете підручник в якому розповідається про фінанси підприємств
корпоративні фінанси підручник
державні фінанси підручник
фінанси підручник
підручник місцеві фінанси
фінанси підприємств поддєрьогін
міжнародні фінанси
Підручник з міжнародних фінансів, автор підручника Петрашко
Головна » Статті » Фінанси підручники » фінанси підручник

Ризики, що беруться до страхування

У різних сферах господарської діяльності (промислове виробницт-во, інвестування, фінансова діяльність) можуть виникнути найхарак-терніші для них види ризиків, пропонованих до страхування на стра-ховому ринку. Разом з тим на практиці окремому виду діяльності властивий набір взаємно пересічних ризиків, що називається компле-ксом ризиків. Об’єднання ризиків за родом діяльності дає змогу про¬аналізувати ситуацію з ризиками загалом, а також щодо конкретної галузі господарства.
Під промисловими ризиками розуміють загрозу завдання збитку підприємству і третім особам унаслідок порушення нормального ходу виробничого процесу, а також загрозу ушкодження або втрати виробничого устаткування і транспорту, руйнування будинків і спо¬руд у результаті впливу таких зовнішніх чинників, як сили природи чи злочинні дії.
Для промислового виробництва найсерйознішим і таким, що ча-сто зустрічається, є ризик виникнення відмов у роботі машин і устат-кування, що може спричинити аварійну ситуацію.
Це може статися на промислових об’єктах у результаті подій та-кого характеру: .  природного - землетрус, повінь, зсуви, ураган, смерч, удар
блискавки, шторм (на морі), виверження вулкана тощо; .  техногенного - знос будинків, споруд, машин і устаткування,
помилки при його проектуванні або монтажі, злочинні дії, помилки
персоналу, ушкодження устаткування при будівельних і ремонтних
роботах, падіння літальних апаратів або їхніх частин та ін.; .  змішаного - порушення природної рівноваги в результаті
техногенної діяльності людини.
До страхування приймаються ризики зазнати збитків від такого: .  вибуху в результаті витоку газу й утворення гарячої газоповітряної
суміші;
169
 
пожежі;
поломки машин і устаткування;
завдання шкоди навколишньому середовищу у процесі вироб¬ництва при витоках і викидах в атмосферу отруйних речовин, при пожежах, вибухах, забрудненні акваторії Світового океану і т. ін.;
завдання шкоди персоналу внаслідок виникнення аварійної ситуації на підприємстві, від вимушеного безробіття в результаті зупинки виробництва;
завдання майнової і фізичної шкоди третім особам у результаті вибуху або поширення отруйних речовин за межі підприємства;
зменшення обсягів виробництва продукції, зупинки виробництва, прямих втрат прибутку і непрямих фінансових наслідків для підприємства внаслідок аварії або поломки устаткування.
Під екологічним ризиком розуміють імовірність настання цивільної відповідальності за завдання шкоди навколишньому середовищу, а також життю і здоров’ю третіх осіб. Він є складовою промислового ризику і може виникнути у процесі будівництва й експлуатації ви-робничих об’єктів.
Під шкодою навколишньому середовищу розуміють забруднення або знищення лісових, водних, повітряних і земельних ресурсів (на-приклад, у результаті пожежі або будівельних робіт), забруднення біосфери і сільськогосподарських угідь.
Шкода здоров’ю населення виражається у вигляді збільшення за-хворюваності і смертності.
Цивільна відповідальність за завдання в процесі виробництва шко¬ди третім особам (юридичним і фізичним) виникає при аваріях, які справили шкідливий вплив на навколишню територію.
Наслідки аварії в цьому разі можна розподілити на найближчі (безпосередня шкода у вигляді руйнування будинків і споруд, забру-днення території, травмування і загибель людей та ін.) і віддалені (довгострокове забруднення ґрунту, водних та інших природних ре-сурсів і подальший вплив такого забруднення на здоров’я людей).
Інвестиційні ризики пов’язані з можливістю недоодержання або втрати прибутку під час реалізації інвестиційних проектів. Об’єктом ризику є майнові інтереси інвестора, який вкладає свої кошти.
Інвестиційні ризики включають різні за природою ризики і кла-сифікуються залежно від особливостей реалізації проекту і способу залучення коштів. У загальному випадку виокремлюють:
170
 
.кредитні ризики;
. ризики, що виникають на першій стадії інвестиційного проекту і пов’язані з можливим незавершенням проектувальної або будівельно-монтажної частини проекту, а також виявленням дефектів після при-ймання об’єктів в експлуатацію. Серед них виділяють технічні ризики, що включають сукупність будівельно-монтажних й експлуатаційних ризиків; .  ризик виявлення технічних помилок у проекті;
- ризики, що виникають внаслідок неправильного оформлення юридичних прав власності (або оренди) на земельну ділянку й об’єкти нерухомості, а також дозволу на будівництво;
- ризик перевищення кошторису внаслідок збільшення вартості будівництва;
.  підприємницькі ризики, пов’язані з другою стадією інвестиційного
проекту; .  міждержавні ризики.
Кредитні ризики пов’язані з можливим неповерненням суми кре-диту і відсотків за його обслуговування. Виникають з різних причин: незавершення будівництва, зміна ринкової і загальноекономічної си-туації, недостатня маркетингова підготовка інвестиційного проекту, надзвичайні події.
Для кредитора має значення не тільки сам факт повернення суми кредиту і відсотків, а й терміни повернення. Затримка призводить до фактичного зменшення прибутковості виданого кредиту, а з ураху-ванням інфляції й упущеної вигоди - і до збитків. Тому кредитори розрізняють ризик прямих збитків у разі неповернення суми кредиту або його частини, і ризик непрямих збитків, пов’язаний з економіч¬ними наслідками для кредитора затримки з погашенням боргу. Фінан-совими заходами зниження кредитного ризику є одержання фінансо¬вих гарантій і страхування.
Різновидом кредитного ризику є відсотковий ризик, що виникає в тому разі, якщо кредит отриманий під плаваючу процентну ставку, яка прив’язується до міждержавних фінансових кредитних інструме-нтів, що змінюють свою вартість у часі.
Відсотковий ризик виникає і тоді, коли відсоткова ставка за кре-дитом визначається залежно від зміни світових економічних показ-ників на дату одержання кредиту.
Технічні ризики супроводжують будівництво нових об’єктів і їх подальшу експлуатацію. Вони можуть бути складовою промисло¬вих, підприємницьких і інвестиційних ризиків.
171
 
Серед технічних вирізняють будівельно-монтажні й експлуатацій-ні ризики:
втрати або ушкодження будівельних матеріалів і устаткування внаслідок несприятливих подій - стихійного лиха, вибуху, пожежі, злочинних дій тощо;
недоліки функціонування об’єкта внаслідок помилок при про-ектуванні і монтажу;
заподіяння фізичної шкоди персоналу, зайнятому на будівництві об’єкта.
Ризик невиконання післяпускових гарантійних зобов'язань пов’яза-ний з можливими збитками підрядчика, що приймає на себе гаран¬тійні зобов’язання із забезпечення його безперебійної експлуатації протягом гарантійного терміну.
Розрізняють внутрішні й зовнішні підприємницькі ризики. Зовнішні ризики пов’язані із завданням збитків і неотриманням підприємцем очікуваного прибутку внаслідок порушення своїх зобов’язань контра-гентами підприємця або з інших незалежних від нього причин.
Внутрішні ризики залежать від здатності підприємця організува-ти виробництво і збут продукції. На них впливають такі чинники: рівень менеджменту, собівартість, якість і надійність продукції, умо¬ви збуту, реклама, організація післяпродажного сервісу, наявність оборотних засобів, клієнтура й ін.
Збиток від підприємницьких ризиків буває прямим і непрямим. Прямий збиток - це втрати основних і оборотних фондів, фізична шкода, заподіяна персоналу, фізична шкода і майновий збиток тре-тім особам (населенню й організаціям).
Непрямий збиток - це неотримання доходу (упущена вигода) внаслідок перерви в господарській діяльності з різних причин.
Підприємницькі ризики можуть бути викликані такими причинами:
природні (стихійні лиха);
катастрофи (падіння літальних апаратів і їхніх частин, аварії, вибухи палива, хімічних речовин тощо);
знос будинків і споруджень, поломки машин і устаткування;
помилки персоналу;
злочинні дії;
порушення контрагентами підприємця своїх зобов’язань за угодами;
непередбачені витрати - судові й інші.
172
 
До страхування приймаються також фінансові і комерційні ризики.
Фінансові ризики виникають у процесі управління фінансами під-приємства. Найчастіше зустрічаються валютні, процентні і портфель-ні ризики.
Під валютними ризиками розуміють імовірність виникнення збитків від зміни обмінних курсів у процесі зовнішньоекономічної діяльнос-ті, інвестиційної діяльності в інших країнах, а також при одержанні експортних кредитів. До валютних ризиків належать операційний ризик (можливі втрати через зміну курсу валют), економічний ризик погіршення економічних показників роботи підприємства в національ-ній валюті і ризик при консолідації балансів компаній однієї про¬мислової групи, що розміщуються в різних країнах.
Під процентними ризиками розуміють імовірність виникнення збитків у разі зміни процентних ставок за фінансовими ресурсами. Серед них виокремлюють:
позиційний ризик, що виникає, якщо відсотки за користування
кредитними ресурсами виплачуються за плаваючою відсотковою
ставкою;
портфельний ризик, що відображає вплив зміни відсоткових
ставок на вартість фінансових активів, таких, як акції й облігації.
При цьому вплив здійснюється не на окремі види цінних паперів,
а на інвестиційний портфель загалом;
економічний (структурний) відсотковий ризик, пов’язаний із
впливом зміни відсоткових ставок на економічне становище
компанії в цілому.
Комерційні ризики пов’язані з можливістю недоодержання прибут-ку або виникнення збитків у процесі здійснення торговельних опера-цій внаслідок неплатоспроможності покупця в момент оплати товару; відмови замовника від оплати продукції; зміни цін на продукцію піс-ля укладення контракту; зниження попиту на продукцію.
Міждержавні ризики виникають при здійсненні підприємцями й інвесторами своєї діяльності на території іноземних держав. Дохід від бізнесу може зменшитися у разі несприятливої зміни політичної або економічної ситуації у країні. Втрата або зменшення доходу від бізнесу відбувається з різних причин, серед яких можна виокремити такі:
зміна політичного ладу країни;
експропріація або націоналізація об’єктів іноземної власності;
173
 
знищення або ушкодження об’єктів власності в результаті воєнних дій і політичних заворушень;
зміна загальногромадянського і спеціального видів законодавства (митного, податкового й ін.).
Для інвестора міждержавні ризики в цілому означають імовірність того, що об’єкти інвестицій будуть знищені або експропрійовані в ре-зультаті суспільно-політичних потрясінь або якщо різко погіршаться умови для інвестиційної або економічної діяльності в результаті зміни законодавчої бази.
Для підприємця міждержавні ризики означають можливість неви-конання укладених міжнародних контрактів, пошкодження або втрату майна, інвестованих у бізнес коштів.
Політичні ризики є найважливішою складовою міждержавних ри-зиків. Вони полягають у можливості недоодержання доходу або втрати власності іноземного підприємця або інвестора внаслідок зміни соціально-політичної ситуації у країні. Ці ризики виявляють-ся у вигляді таких подій:
зміни у валютному законодавстві, що перешкоджають виконанню міжнародних контрактів або репатріації валютного виторгу;
зміни юридичної бази, що ускладнюють здійснення підприєм¬ницької діяльності;
націоналізація або експропріація підприємств, створених за участю іноземних інвесторів;
внесення змін в арбітражне право;
воєнні дії, цивільні заворушення, що призвели до заподіяння шкоди майновим інтересам підприємців.

Хостинг від uCoz | П`ятниця, 15.11.2024 | Вітаю Вас Гість | RSS