Головна     Економіка    Наука       Реєстрація   Вхід
Категорії розділу
менеджмент персоналу
інформаційний менеджмент
стратегічний менеджмент
податковий менеджмент
Податковий менеджмент підручник
основи фінансового менеджменту
підручник фінансовий менеджмент
фінансовий менеджмент поддєрьогін
Поддєрьогін фінансовий менеджмент, підручник із предмету
Банківський менеджмент
Все про банківський менеджмент у статтях із підручника про банківський менеджмент
інноваційний менеджмент підручник
Все про інноваційний менеджмент, або менеджмент інновацій
менеджмент зовнішньоекономічної діяльності
Підручник з предмету менеджмент зовнішньоекономічної діяльності
Головна » Статті » Менеджмент » інформаційний менеджмент

ІНФОРМАТИКА І МЕНЕДЖМЕНТ


Інформатика і менеджмент на сучасному рівні розвитку суспі-льства не тільки взаємозалежні, а й взаємопов’язані. Так, за до-помогою інформатики організовується повна і всебічна інформо-ваність (інформаційне забезпечення) всього керівного складу і фахівців про внутрішній стан підприємства, процеси та явища в їхньому взаємозв’язку, які відбуваються або є на об’єкті управ-ління, а також про зовнішнє середовище. Крім того, система об’є¬ктивного інформаційного забезпечення менеджменту дозволяє не лише своєчасно і повно інформувати менеджерів, а й надає їм можливість одержувати необхідні консультації при виробленні та прийнятті управлінських рішень завдяки системі «підказок», радників і т. ін.
Тож для вироблення та прийняття конкретного управлінсько-го рішення той чи інший менеджер має бути забезпечений об’є-ктивною, повною, вірогідною і наданою в потрібний час релеван-тною інформацією. Зважаючи на те, що управління є процесом безперервним, він має безперервно отримувати таку інформацію. Але ж суб’єкт управління — керівна система, тільки тоді й може впливати на об’єкт управління — керовану систему, якщо вона (перша) буде безперервно одержувати повну й об’єктивну інфо-рмацію про її (другої) стан, процеси та явища, що відбуваються або є, а також про зовнішнє середовище, трансформуючи цю ін-формацію в управлінські рішення, команди тощо, які потім пере-дає на об’єкт управління, коригуючи його поведінку та забезпе-чуючи повне і вчасне виконання завдання.
Первісний управлінський цикл, як відомо, починається зі збирання та обробки первинної інформації та закінчується оде-ржанням (після аналізу) такої інформації (прийняттям рішення), яку треба передати на об’єкт управління для виконання, а потім і проконтролювати виконання рішення. Потреба в інформації різних ланок, суб’єктів управління неоднакова і визначається насамперед тими завданнями, які виконує в процесі управління той чи інший менеджер на основі повноважень або посадових прав і функціональних обов’язків, які він має. Ця потреба завжди конкретна завдяки конкретній задачі, яку вирішує даний мене-джер.
Обсяги та зміст інформації, потрібної різним менеджерам (суб’єктам управління), залежать також від:
•    масштабу й важливості управлінського рішення, яке приймає той чи інший менеджер;
•    кількості й характеру параметрів, які керуються і регулю-ються в керованій системі (об’єкта управління);
•    кількості варіантів можливого стану й поведінки керованої системи (об’єкта управління);
•    величини та різноманітності спричинюваних внутрішніх і зовнішніх дій;
•    кількості та якості показників, які характеризують результа-ти роботи системи;
•    структури системи управління й кількості рівнів у ній, тобто ієрархічності;
•    інших.
Сюди слід віднести й ту інформацію, яку одержують мене-джери від радників, консультантів, інших фахівців і професіона-лів при виробленні та прийнятті відповідних управлінських рі-шень, а також інформацію, що характеризує зовнішнє середо-вище.
В умовах ринкової економіки неабиякого значення для мене-джера набуває забезпечення його інформацією про зовнішнє се-редовище. Менеджери різних сфер діяльності змушені пристосо-вуватися до зовнішнього середовища, використовувати його, щоб вижити й ефективно працювати. Проте вивчення зовнішнього середовища має бути обмежено лише тими аспектами, від яких кардинально залежить успіх ефективної дії об’єкта управління:
•    інформацією про споживачів, постачальників, конкурентів;
•    відомостями про урядові та фінансові установи;
•    про джерела трудових ресурсів;
•    про інші релевантні щодо здійснюваних цим об’єктом опе-рацій аспекти.
Треба враховувати й те, що серед зазначених аспектів є й такі, що мають прямий і непрямий вплив на об’єкт управління ззовні.
Середовище прямого впливу включає такі фактори, які безпосередньо впливають на ті операції, що виконує даний об’єкт управ¬ління, і які відчувають на собі прямий вплив тих операцій, що виконують його партнери (постачальники, споживачі, конкуренти, трудові ресурси, законодавчий простір, установи державного регулювання тощо).
Середовище непрямого впливу включає фактори, які можуть не чинити прямого негайного впливу на операції, що виконує да-ний об’єкт управління, але все ж позначаються на них (стан еко-номіки та інфляційні процеси, науково-технічний прогрес і нові технології, соціально-культурні й політичні зміни, вплив групо-вих інтересів, істотні події в інших країнах тощо).
Треба взяти до уваги й те, що окремі процеси, що відбуваються в зовнішньому середовищі, взаємопов’язані і взаємозалежні. Наприклад, підвищення цін на продукти нафтопереробки (бензин, мастила) зумовлює загальне підвищення цін на більшість товарів.
Щоб своєчасно забезпечити менеджерів об’єктивно потрібною вірогідною інформацією, необхідно створити відповідні комунікації (мережі) як для внутріоб’єктного користування, так і для надійного прямого й оборотного зв’язку із зовнішнім середовищем. Ідеться про забезпечення своєчасного обміну інформацією між менеджерами та іншими особами не лише різних рівнів, а й різних об’єктів управління. Зрозуміло, що такі комунікації відіграють досить важливу роль при виконанні цими менеджерами та іншими особами функціональних обов’язків і користуванні своїми посадовими правами (див. п. 5.3).
Відомо, що найефективніше працюють ті менеджери, які ефективно використовують у своїй справі комунікації. Вони знають суть комунікаційних процесів, мають розвинуте вміння усного і письмового спілкування і розуміють, яким чином внутрішнє та зовнішнє середовище впливає на обмін інформаці-єю.
Сучасні електронні обчислювальні машини, об’єднані мережами, можуть зібрати, обробити і надати менеджерам такі обсяги інформації, що їх… неможливо усвідомити, а потім і використати в процесі управління. В такому разі інформація не буде корисною чи спричинить інформаційне перевантаження менеджера. Інформаційне перевантаження може статися й тоді, коли менеджер захоплений аналізом інформації, що до нього надходить у завеликих обсягах, а також повинен постійно підтримувати інформаційний обмін — він не завжди в змозі ефективно реагувати на всю інформацію. Тому потрібно робити відбір даних з метою виділення релевантної інформації, що стосується проблеми, яку він саме в цей час вирішує.
Все зазначене сприяє поліпшенню управління й дозволяє з меншими затратами досягти поставленої мети.

Хостинг від uCoz | Субота, 04.01.2025 | Вітаю Вас Гість | RSS