Головна     Економіка    Наука       Реєстрація   Вхід
Категорії розділу
менеджмент персоналу
інформаційний менеджмент
стратегічний менеджмент
податковий менеджмент
Податковий менеджмент підручник
основи фінансового менеджменту
підручник фінансовий менеджмент
фінансовий менеджмент поддєрьогін
Поддєрьогін фінансовий менеджмент, підручник із предмету
Банківський менеджмент
Все про банківський менеджмент у статтях із підручника про банківський менеджмент
інноваційний менеджмент підручник
Все про інноваційний менеджмент, або менеджмент інновацій
менеджмент зовнішньоекономічної діяльності
Підручник з предмету менеджмент зовнішньоекономічної діяльності
Головна » Статті » Менеджмент » інформаційний менеджмент

Штатна чисельність та її укомплектованість


Розрахована планова чисельність персоналу по підприємству в цілому потім оформлюється штатним розписом. Він складаєть-ся, як правило, за структурними підрозділами.
    В цій групі об’єктів інформації складається ряд відомостей, пов’язаних з аналітичними (професійним і структурним складом тощо) показниками штатного розпису, а також з забезпеченістю штатної чисельності персоналом, що постійно працює, визначеністю потреби в працівниках, формування заявки на цю потребу тощо.
    Розглянемо основні з них.
    Штатна чисельність працівників. Загальна кількість пра-цівників різних категорій персоналу, професій і розрядів, яка потрібна підприємству, розраховується (див. вище) згідно з обсягами виробничої програми, спланованої, як правило, на календарний рік або квартал. Ці дані, як відомо, потім оформлюються штатним розписом підприємства з виділенням у ньому структурних підрозділів. Структура штатного розпису традиційна і включає, як правило, такі показники: структурний підрозділ, посада (професія, кваліфікація), оклад або тарифна ставка. Сучасні підприємці висувають додаткові вимоги до тієї чи іншої посади. І це теж потрібно віддзеркалювати у штатному розписі.
    В умовах ринкової економіки обсяги виробничої програми значно змінюються впродовж року чи кварталу. Тому потрібно міняти й штатну чисельність працівників. Про це мають своєчас-но знати відповідні менеджери персоналу, тобто виявляти поса-ди, які підлягають скороченню чи додатковому занесенню.
    Мета складання вихідних відомостей — отримати для аналізу дані про структуру штатного персоналу в різних аспектах, про відношення штатних середніх окладів (тарифних ставок) працівників одних категорій і професій до інших, а також  виявити відхилення чисельності потрібного персоналу, розрахованого в зв’язку зі змінами обсягів виробничої програми, від чисельності діючого штату тощо. Ці відомості використовуються, як правило, менеджерами персоналу відділу кадрів підприємства.
    Для складання відомостей використовується, з одного боку, масив штатного розпису підприємства SHTAT (блок 1), з друго-го — спеціальні масиви регламентуючої інформації REGLAMI і бібліотеки описаних форм вихідних документів BIBFORV.
    У вихідній формі, складеній за довідковою структурою і та-кій, що характеризує, наприклад, структуру штатного персоналу, зазначається:
    КОМУ: код ПЕОМ ______, номер форми ______, «шапка» — «Зведені відомості про штатну чисельність персоналу підпри-ємства по структурних підрозділах, категоріях персоналу, посадах (професіях) і розрядах за станом на конкретну дату». У графах форми зазначаються: елементи об’єкта інформації — структурний підрозділ, категорія персоналу, посада (професія) і розряд, а також кількість працівників по розряду, посаді (профе-сії), категорії персоналу, структурному підрозділу і підприємству в цілому.
    Важливе значення має аналітична відомість, що характеризує професійну структуру штатного розпису підприємства в цілому за станом на конкретну дату (форма 7.5).
    ПЕОМ № _____   Форма 7.5
    ЗВЕДЕНІ ВІДОМОСТІ
про професійну структуру штатного персоналу
підприємства станом на конкретну дату
    Елементи
об’єкта інформації        Кількість персоналу по        Питома вага
працівників
даної посади в
загальній кількос-ті персоналу по
    катего-рія персо-налу        посада (профе-сія)        струк-
турний підроз-діл        струк-
турному підроз-ділу        посаді
(профе-сії)        катего-рії        підпри-
ємству        катего-рії        підпри-
ємству
    1        2        3        4        5        6        7        8        9
    
    Така відомість складається на основі тих же масивів, що й по-передня, але показники в ній розміщуються в іншому угрупован-ні.
    Кількість персоналу по c-ому структурному підрозділу на да-ній j-ій посаді ( , графа 4), посаді ( , графа 5), категорії ( , графа 6) і підприємстві в цілому (N, графа 7) визначається:
     ;    ;    ;    .
    Питома вага працівників даної j-ої професії в загальній кілько-сті працівників k-й категорії ( , графа 8) і підприємству в ціло-му ( , графа 9) визначається:
     ;    .
    Крім того, на основі зазначених масивів складаються також зведені відомості про відношення штатних середніх окладів (та-рифних ставок) працівників одних категорій (наприклад, робіт-ників) до інших (наприклад, менеджерів), інші зведення.
    Складені відомості передають у відповідні строки на екран ПЕОМ (а часом і у вигляді документограми) того чи іншого ме-неджера персоналу, як і зазначено в масиві регламентуючої інформації REGLAMI, для використання.
    Укомплектованість штату працівниками. Плинність ро-бочої сили досить відчутно впливає на організацію виробництва, своєчасне та якісне виконання виробничої програми тощо. Тому значна роль відводиться контролю за відповідністю фактичної чисельності працівників штатній або плановій (розрахованій, як відомо, згідно з обсягами виробничої програми) за такими озна-ками, як професія (посада), розряд і категорія персоналу не тіль-ки по кожному структурному підрозділу, але й по підприємству в цілому. Тобто йдеться про фактичну забезпеченість працівниками як структурних підрозділів, так і підприємства в цілому для виконання певних обсягів виробництва.
    Крім того, необхідно мати дані, які б характеризували в різ-них аспектах працівників, яких бракує підприємству. Ці дані, з одного боку, слугували б основою при формуванні для центру зайнятості заявки на потребу працівників підприємству, а з другого — допомогли здійснювати контроль за фактичним виконанням цих заявок зазначеним центром.
    Тому метою складання вихідних відомостей є отримання для аналізу даних, які б характеризували в різних аспектах забезпеченість структурних підрозділів і підприємства в цілому працівниками з необхідною кваліфікацією тощо. Особливо необхідно зазначити ці вимоги при складанні заявки на потребу працівників, яка подається центру зайнятості, або при поданні оголошень для опублікування у пресі.
    Використовуючи масив про наявність і прийнятих працівників KADR (Блок 1) за станом на певну дату і масив штатного розпису працівників підприємства SHTAT (Блок 1), а також спе-ціальні масиви регламентуючої інформації REGLAMI і бібліотеки описаних форм вихідних документів BIBFORV, складають, наприклад, різні зведені відомості про фактичну забезпеченість цеху (підприємства в цілому) працівниками за станом на ту чи ту дату. Наприклад, вихідна форма (складена по повній структурі), яка видається відповідному менеджеру персоналу на екран його ПЕОМ, зведені відомості про потребу в персоналі в розрізі категорій, посад і дільниць для цеху № 15 за станом на 1 вересня 2000 р., наведена в п. 7.2 (див. форму № 1-п).
    Показники відхилення ( , графа 6) фактичної кількості працівників по кожній d-й дільниці j-й посаді (професії) k-й кате-горії персоналу ( , графа 5) від штатної ( , графа 4) ви-значаються:
     .
    Питома вага цих відхилень по d-й дільниці j-й професії, k-й категорії ( , графа 7) визначається:
     .
    Підсумки кількості працівників по k-й категорії і по відомості в цілому за штатом ( , , графа 4), фактично ( ,  , графа 5) і відхилення ( ,  , графа 6) визначаються:
     ;    ;    ;
 ;    ;    .
    Питома вага відхилень кількості працівників по k-й категорії ( , графа 7) і відомості в цілому визначається:
     ;    .
    Таку саму назву одержують зведені відомості, але складені за короткою формою, мають таку саму «шапку», у графах форми значаться: елементи об’єкта інформації — категорія персоналу, професія чи посада, номер дільниці, а також відхилення щодо кількості працівників в абсолютному («+» або «–») і в відносному (%) вираженні. Підсумки — за професією (посадою), категорією персоналу та цеху в цілому. В цю форму не занесені позиції, в яких відсутні показники відхилення.
    При формуванні (по довідковій структурі) заявки на поточну потребу в працівниках для підприємства за станом на таку-то дату (форма 7.6), яку потім направляють до місцевого центру зайнятості, використовують, з одного боку, дані (занесені в окре-мий проміжний масив) вищезазначеної короткої форми, але складеної по підприємству в цілому, з другого, — масив штатного розпису підприємства SHTAT (Блоки 1, 2 і 3), та спеціальні масиви REGLAMI і BIBFORV.
    Потрібна кількість працівників для кожного структурного під-розділу по кожній посаді (професії), як відомо, визначається в попередній вихідній формі. Кількість потрібних працівників по кожній посаді (професії) визначається підсумком потрібних працівників для всіх структурних підрозділів ( ).
    ПЕОМ № _____   Форма 7.6
    ЗАЯВКА
на поточну потребу в працівниках для підприємства
 за станом на таку-то дату
    Елементи
об’єкта інформа-ції        Потрібна кі-лькість
працівників        Рівень кваліфікації        Заробітна плата        Тривалість  
основної ві-дпустки        Додаткові
вимоги        Спеціальні
вимоги
    посада
(про-фесія)        структурний
підроз-діл                        освіта        вік        навич-ки        вимо-ги        умови пра-ці
    1        2        3        4        5        6        7        8        9        10        11
    Оформлену установленим порядком заявку передають за призначенням. Дані заявки заносять в окремий заявочний масив ZAJAV.
    У ряді випадків складають за формою повної структури відо-мості про виконання заявок на потребу в працівниках для підп-риємства, використовуючи, з одного боку, окремий заявочний масив ZAJAV, з другого — відповідні записи масиву про наяв-них і прийнятих працівників KADR за певний період, а також спеціальні масиви REGLAMI i BIBFORV.
    Відповідність штатної чисельності працівників тій, що розрахована на показники обсягів виробництва. В умовах ринкової економіки неабияке значення має відповідність штатної чисельності персоналу тій, що розрахована на показники обсягів виробництва на той чи інший плановий період. Це й зрозуміло. Зайві працівники збільшуватимуть собівартість продукції, що випускається, та недоставання — поставлять під загрозу вико-нання плану.
    Для складання зведеної відомості, наприклад, відповідності штатної чисельності основних працівників тій, що розрахована на показники обсягів виробництва по підприємству в цілому за станом на початок певного планового періоду, за формою за повною структурою використовують, з одного боку, масив планової потреби в основних робітниках PLKADR, з іншого — відповідні дані масиву штатного розпису SHTAT (Блок 1), а також спеціальні масиви REGLAMI i BIBFORV.
    У графах форми зазначаються: елементи об’єкта інформа-ції — професія, розряд, а також кількість працівників — тих, що розраховані на обсяги виробництва і штатної чисельності, відхи-лення — кількість («+» або «–») і відносна величина (%). Підсумки визначаються по кожному розряду і професії, а також і по підприємству в цілому (відомості). Порядок визначення зазначених показників аналогічний тому, що і для форми 1-п (див. п. 7.2. і вище «Укомплектованість штату працівників»).
    У ряді випадків буде цікава й аналогічна відомість, у графах форми якої є показники кількості працівників: тих, що розрахо-вані на обсяги виробництва, штатної чисельності і фактичної наявності працівників, а також відхилення (в натуральних і відносних величинах): штатної чисельності від чисельності, що розрахована на обсяги виробництва; фактичної наявності працівників від чисельності, що розрахована на обсяги виробництва; фактичної чисельності працівників від штатної.
    Така інформація (особливо з показником розряду працівників по кожній професії) вельми важлива при аналізі якісного складу працівників у зазначених трьох аспектах.

Хостинг від uCoz | Субота, 04.01.2025 | Вітаю Вас Гість | RSS