Головна     Економіка    Наука       Реєстрація   Вхід
Категорії розділу
менеджмент персоналу
інформаційний менеджмент
стратегічний менеджмент
податковий менеджмент
Податковий менеджмент підручник
основи фінансового менеджменту
підручник фінансовий менеджмент
фінансовий менеджмент поддєрьогін
Поддєрьогін фінансовий менеджмент, підручник із предмету
Банківський менеджмент
Все про банківський менеджмент у статтях із підручника про банківський менеджмент
інноваційний менеджмент підручник
Все про інноваційний менеджмент, або менеджмент інновацій
менеджмент зовнішньоекономічної діяльності
Підручник з предмету менеджмент зовнішньоекономічної діяльності
Головна » Статті » Менеджмент » основи фінансового менеджменту

ЕКОНОМІЧНІ НОРМАТИВИ РЕГУЛЮВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ (станом на 1.03.98)


1. В зв’язку з об’єктивною необхідністю нарощування капітальної бази українських банків НБУ встановлено процедуру поетапного збільшення розмірів капіталу. Для діючих банків, які були зареєстровані до 01.01.97, мі-німальні вимоги до розміру капіталу визначені у сумі:
еквівалентній 2 млн євро на 01.01.2002 р.,
еквівалентній 4 млн євро на 01.01.2006 р.,
5 млн євро на 01.01.2008 р.
З огляду на те, що екю з 01.01.99 замінено на іншу грошову одиницю – євро, відповідні нормативні еквіваленти перераховуються в нову одиницю за офіційним курсом, що визначається уповноваженими органами Євро-пейського Союзу. Надалі при розрахунках економічних нормативів використовуватиметься офіційний курс гривні до нової грошової одиниці, установлений НБУ.
Даний показник називається нормативом капіталу банку Н1 і є обов’язковим для вітчизняних комерційних банків. Для банків, які були за-реєстровані після 01.01.97, та для новостворених банків норматив капіталу Н1 стає обов’язковим до виконання після одного календарного року з початку діяльності.
При визначенні нормативу Н1 капітал банку розраховується як сума основного та додаткового капіталу за мінусом відвернень з урахуванням основних засобів. Склад основного та додаткового капіталу, а також відве-рнень визначається НБУ. При розрахунках розмір додаткового капіталу не повинен перевищувати розмір основного капіталу, як це визначено міжна-родними стандартами.
НБУ розроблено механізм нарощування капітальної бази для комер-ційних банків, які не виконують нормативу Н1 у зазначені строки. Програ-ма капіталізації для таких банків складається з перелічених далі заходів:
n фактична сума капіталу станом на 01.04.98 та на 01.04.99 фіксується і не може бути зменшена;
n кожний банк не пізніш як 01.07.98 та 01.07. 99 розробляє план розви-тку своєї капітальної бази та звітує про його виконання;
n до банків, які підпадають під програму капіталізації за порушення нормативу Н1, заходи впливу до 01.01.2002 не застосовуються (крім мож-ливого відкликання ліцензій на здійснення окремих банківських операцій).
2. Крім розміру сукупного капіталу банку регулюванню підлягає також розмір статутного капіталу, як його основної складової частини. Для вста-новлення мінімального розміру статутного капіталу призначений економіч-ний норматив Н2. Статутний капітал діючих комерційних банків на 01.01.98 мав становити не менш як суму, еквівалентну 1 млн екю. Якщо ро-змір внесеного статутного капіталу за станом на 31 березня кожного насту-пного року становитиме менш за мінімальну суму в 1 млн євро, то НБУ скасовує дозвіл на створення банку та відкликає всі ліцензії на виконання банківських операцій.
Для реєстрації комерційного банку встановлено мінімальний розмір статутного капіталу в сумі, еквівалентній 5 млн євро. Для новостворених банків за участю іноземного капіталу мінімальні вимоги до розміру статут-ного капіталу відрізняються, а саме:
якщо частка іноземного капіталу у статутному капіталі менша за 50%, то мінімальний розмір статутного капіталу має бути не меншим від суми, еквівалентної 5 млн євро на день підписання установчого договору за офіційним курсом НБУ;
якщо частка іноземного капіталу становить 50% і вище, то вимоги подвоюються і мінімальний розмір статутного капіталу має становити в ек-віваленті відповідно не менш як 10 млн євро.
Норматив капіталу комерційного банку Н1 і норматив мінімального ро-зміру статутного капіталу Н2 регулюють абсолютну величину капітальної бази. Але такі показники не можуть розглядатися як достатні, оскільки не враховують співвідношення капіталу та активів банку, а також рівня ризи-ковості його активних операцій. Для регулювання зазначеного аспекту банківської діяльності НБУ встановлено норматив платоспроможності Н3 і норматив достатності капіталу Н4.
3. Норматив платоспроможності банку Н3 визначається як відношення капіталу К до активів Ар, зважених за ступенем ризику за допомогою від-повідних коефіцієнтів. Норматив Н3 розраховується за формулою
 
Нормативне значення Н3 не повинно бути нижчим за 8%.
4. Норматив достатності капіталу Н4 визначається як відношення суку-пного капіталу банку до загальних активів банку ЗА, зменшених на створе-ні відповідні резерви , і розраховується за формулою
 
Нормативне значення Н4 має бути не нижче за 4%.
5. Норматив миттєвої ліквідності Н5 розраховується як співвідношення суми коштів на кореспондентському рахунку Ккр та в касі Ка до розрахун-кових Рп і поточних зобов’язань Пр за формулою
 
Нормативне значення Н5 має бути не меншим за 15%, а починаючи з 01.01.99 — не меншим за 20%.
6. Норматив загальної ліквідності Н6 розраховується як співвідно-шення загальних активів А до загальних зобов’язань банку З за формулою:
 
Нормативне значення Н6 має бути не меншим від 100%.
7. Норматив співвідношення високоліквідних активів до робочих акти-вів — Н7 показує частку високоліквідних активів Ва в робочих активах Ра і розраховується за формулою:
 
Нормативне значення Н7 має бути не меншим за 15%, а з 01.01.99 р. — не меншим за 20%.
8. Максимальний розмір ризику на одного позичальника Н8 розраховується як відношення сукупної заборгованості за позичками, міжбанківськими кредитами й врахованими векселями одного позичальника та 100% суми позабалансових зобов’язань щодо цього позичальника до капіталу банку, виражене у відсотках. Норматив розрахо-вується за формулою
 
де Зс — сукупна заборгованість за позичками, міжбанківськими кредитами та врахованими векселями одного позичальника та 100 % суми позабалан-сових зобов’язань, виданих стосовно щодо цього позичальника.
Нормативне значення має не перевищувати 25%.
9. Максимальний розмір великих кредитних ризиків Н9 розраховується як відношення сукупного розміру великих кредитів до капіталу банку.
До великих кредитів належать такі, сукупний розмір яких з урахуван-ням векселів та 100% суми позабалансових вимог щодо одного позичаль-ника або групи споріднених позичальників перевищує 10% капіталу банку. Норматив розраховується за формулою
 
де Ск — сукупний розмір великих кредитів, наданих комерційним банком з урахуванням 100% позабалансових зобов’язань банку.
Максимальне значення показника не повинно перевищувати 8-кратного розміру капіталу.
10. Норматив максимального розміру кредитів, гарантій та поручи-тельств, наданих одному інсайдеру Н10, розраховується як відношення су-купного розміру позик інсайдеру до капіталу банку, виражене у відсотках. Норматив розраховується за формулою
 
де Рк1 — сукупний розмір наданих банком позик ( у тому числі й міжбан-ківських), поручительств, врахованих векселів та 100% суми позабалансо-вих зобов’язань щодо одного інсайдара комерційного банку.
Значення нормативу має не перевищувати 5%.
11. Норматив максимального сукупного розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих інсайдерам Н11, розраховується як відношення сукупного розміру позик усім інсайдерам до капіталу банку у відсотках. Норматив розраховується за формулою
 
де РК — сукупний розмір наданих банком позик ( у тому числі й міжбан-ківських), поручительств, врахованих векселів та 100% суми позабалансо-вих зобов’язань щодо всіх інсайдарів комерційного банку.
Максимальне значення нормативу — 40%.
12. Норматив максимального розміру наданих міжбанківських позик Н12 розраховується як відношення суми усіх позик до капіталу банку, ви-ражене у відсотках. Норматив розраховується за формулою
 
де МБн — загальна сума наданих комерційним банком міжбанківських по-зик.
Максимальне значення нормативу має не перевищувати 200%.
13. Норматив максимального розміру отриманих міжбанківських позик Н13 розраховується за формулою
 
де МБо — загальна сума отриманих комерційним банком міжбанківських позик; ЦК — загальна сума залучених централізованих коштів.
Значення нормативу має не перевищувати 300%.
14. Норматив інвестування встановлюється у формі відсоткового спів-відношення між розміром коштів, які інвестуються, та загальною сумою капіталу банку і розраховується за формулою
 
де Кін — кошти комерційного банку, які інвестуються на придбання часток (акцій, цінних паперів) акціонерних товариств, підприємств, недержавних боргових зобов’язань; ЦП — цінні папери в портфелі банку на інвестиції; Ва — вкладення в асоційовані компанії.
15. Норматив загальної відкритої валютної позиції банку Н15 розрахо-вується як відношення величини загальної відкритої валютної позиції бан-ку Вп до капіталу К:
 
Величина загальної відкритої валютної позиції Вп в цілому по банку визначається як сума абсолютних величин всіх довгих та всіх коротких ві-дкритих валютних позицій у гривневому еквіваленті за всіма іноземними валютами.
Нормативне значення Н15 спочатку було встановлено на рівні, що не перевищує 40%, а починаючи з 01.07.98 — не більш як 30%, з 01.10.98 — не більш як 20%, з 15.01.99 — не більш як 35%
16. Норматив довгої (короткої) відкритої валютної позиції у вільно конвертованій валюті Н16 розраховується як відношення довгої (короткої) відкритої валютної позиції у вільно конвертованій валюті у гривневому ек-віваленті Він до капіталу банку К:
 
Норматив Н16 визначається за кожною вільно конвертованою валю-тою, що перебуває в мультивалютному портфелі банку, незалежно від того, довгу чи коротку позицію за даною валютою займає банк.
Нормативне значення Н16 у першому півріччі 1998 мало бути не більш як 20%,  з 01.07.98 — не більш як 15%, з 01.10.98 — не перевищувати 10%. Починаючи з 15.01.99 довга позиція у ВКВ має не перевищувати 30%, а ко-ротка позиція у ВКВ — не більш як 5%.
17. Норматив довгої (короткої) відкритої валютної позиції в неконвер-тованій валюті Н17 розраховується як відношення довгої (короткої) відкри-тої валютної позиції в неконвертованій валюті у гривневому еквіваленті Вн до капіталу К:
 
Норматив Н17 визначається за кожною неконвертованою валютою і нормативне значення в першому півріччі 1998 р. мало бути не більш як 10%, починаючи з 01.07.98 — не більш як 5%, а з 15.01.99 — не більш як 3%.
18. Норматив довгої (короткої) відкритої валютної позиції у всіх бан-ківських металах визначається співвідношенням довгої (короткої) відкритої валютної позиції в усіх банківських металах у гривневому еквіваленті Вм і капіталу банку К:
 
Нормативне значення Н18 мало бути не більш як 10%, а починаючи з 15.01.99 — не більш як 2%.

ДОДАТОК 11
ФОРМА ПОДАННЯ РЕКОМЕНДАЦІЙ ЗА КРЕДИТОМ
1. Назва підприємства.
2. Вид діяльності (продукція, послуги).
3. Сума та мета одержання кредиту (за заявкою позичальника).
4. Результати аналізу діяльності підприємства:
n менеджмент (досвід, репутація, моральні якості керівництва);
n капітал;
n позиції на ринку, конкуренція, постачальники, споживачі, взає-мозв’язки;
n короткий огляд результатів минулої діяльності;
n проектування грошових потоків: реалістичні та песимістичні прогно-зи;
n аналіз фінансових коефіцієнтів;
n розрахунок точки беззбитковості
5. Інша важлива інформація про позичальника (зв’язки з банком у ми-нулому, рекомендації тощо).
6. Рекомендації щодо надання позики та їх обгрунтування:
n сильні та слабкі сторони позичальника і кредиту;
n ключові ризики в даному кредиті та визначення загальної категорії ризику;
n первинні та вторинні джерела повернення кредиту (грошові потоки, забезпечення, застава).
7. Рішення про надання кредиту (так або ні).
8. Результати структурування позики (сума, термін, відсоткова ставка, умови видачі, умови повернення, забезпечення, додаткові умови).

ДОДАТОК 12

Країна Мінімальні норми обов’язкових резервів, 
установлені центральними банками
Канада 10% від суми депозитів до запитання, 3% від всіх інших депозитів
Франція 5% від суми депозитів до запитання, 1% від суми ощадних вкладів
Італія 25% від суми депозитів (з виплатою відсотків на суму надлишку)
Японія За строковими вкладами: 0,125% при сумі 50 — 500 млрд йєн, 1,75% при сумі 500 — 2500 млрд йєн 
Люксембург Резервні вимоги відсутні
Швейцарія 2% за ощадними вкладами, 9% за строковими вкладами, 12% за вкладами до запитання (у даний час норми не застосовуються)
Великобританія 0,45% за депозитами
Німеччина За депозитами до запитання: 6,6% — до 10 млн. марок, 9,9% — від 10 до 100 млн марок; 12,1 % — більш як 100 млн марок; за ощадни-ми вкладами — 4,14%, за строковими вкладами до 4 років — 4,95%
США 3% за рахунками до запитання та іншими трансакційними рахунками сумою до 42,2 млн доларів, 10% — за рахунками з більшою сумою коштів, 3% за неособистими строковими рахунками строком до 1,5 років.

Хостинг від uCoz | Середа, 15.05.2024 | Вітаю Вас Гість | RSS